FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za varstvo rastlin
FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za varstvo rastlin
FITO-INFO

CVETLIČNI RESAR - FRANKLINIELLA OCCIDENTALIS   (Pergande)

Thysanoptera, Terebrantia, Thripidae, Thripina

OPIS

Imago: Majhna (manjša od 2 mm) in vitka žuželka z ozkimi resastimi krili. Njeno telo je svetlo do temno rjave barve. Pri nižjih temperaturah se pojavljajo temnejše forme. Samci so manjši od samic, imajo ožji storžast abdomen in so svetlejši. Odrasle samice imajo zadek bolj zaobljen (tudi storžast, kar je sicer značilnost predstavnikov podreda Terebrantia), njihova barva pa lahko variira. Le samice se pojavljajo v različnih barvah. Njihovo telo je prekrito s številnimi setami (setae), tipalnice sestavlja 8 segmentov. Škodljivec kaže posebno dovzetnost do svetlo modre barve.

Jajčeca: Ledvičaste oblike, različnih (motnih) barv, velikosti 0,25 x 0,50 mm.

Ličinke: Dva stadija. Predstavniki prvega so prozorne barve, predstavniki drugega so zlatorumeni. Imajo že kratke tipalnice (antenae).

Prepupe: Imajo že zasnove kril in pokončne tipalnice.

Pupe: Izjemno statične. Na njihovem telesu se začnejo oblikovati značilne sete. Nadaljuje se razvoj kril in tipalnic.

Razširjenost

Sodi med gospodarsko pomembne škodljivce v Severni Ameriki (ZDA in jug Kanade), Mehiki, na Japonskem, v nekaterih državah Južne Amerike (Kolumbija in Kostarika), Afrike (JAR) in Azije (Koreja), v Novi Zelandiji, Avstraliji, v nekaterih državah Bližnjega Vzhoda (Izrael) in skoraj vseh evropskih državah.

Gostiteljske rastline

Doslej so škodljivca našli na okoli 250-ih vrstah rastlin iz več kot 60-ih družin. Izmed gojenih rastlinskih vrst naseljuje okrasne rastline in vrtnine v rastlinjakih in na prostem, najdemo pa ga tudi na sadnem drevju in poljščinah. Vrsto Frankliniella occidentalis Perg. obravnavajo v Evropi kot rastlinjaško vrsto, v toplejših predelih na različnih koncih sveta pa kot vrsto, živečo na prostem (zahod ZDA, Avstralija, Nova Zelandija, JAR). V Evropi jo uvrščajo med najpomembnejše rastlinjaške škodljivce okrasnih rastlin (lončnice, enoletnice in večletnice) in nekaterih vrtnin (paradižnik, kumare, paprika in nekatere druge).

Škoda

Vrsto Frankliniella occidentalis Perg. uvrščamo v Sloveniji med A2 karantenske škodljivce. Gostiteljskim rastlinam škodi neposredno in posredno. Imagi in ličinke imajo kratek ustni aparat, s katerim strgajo po napadeni površini. Hranijo se z izsesavanjem celične vsebine celic povrhnjice. Poškodovane (prebodene) celice propadejo. Škodljivca lahko najdemo na vseh rastlinskih organih, najpogosteje na cvetovih in listih. Zgodnja navzočnost vrste na brstih vpliva na zvijanje mladih listov in deformacije plodov. Na napadenih cvetovih se pojavijo značilne, največkrat bele, pege, na listih pa bledo rumena območja. Napadena mesta na starejših listih so bleščeče srebrne barve. Na območjih, ki so poškodovana zaradi napada vrste Frankliniella occidentalis Perg. najdemo značilne črne kupčke - njihove fekalije. Vrsta spada med pomembne prenašalce virusov. V zadnjem obdobju velja posebno pozornost nameniti zlasti prenosu tomato spotted wilt virusa (A1 lista karantenskih škodljivih virusov, viroidov in njim podobnih organizmov v Sloveniji).

Razvojni krog

Samice odlagajo jajčeca posamično v cvetove, mlade liste in nežnejše dele stebel. Na površini lahko vidimo le manjši delež odloženih jajčec. Ko se iz njih izležejo ličinke, se premaknejo na užitna območja gostiteljske rastline in se začnejo hraniti. V stadiju prepupe se premaknejo v tla, kjer zaključijo razvojni stadij pupe. Nekateri osebki preživijo stadij pupe na skritih območjih gostiteljskih rastlin. Na prostem verjetno prezimijo samo samice. Pomen vrste je vezan na trajanje njenega razvojnega kroga, ki je najbolj odvisen od temperature okolja. Razvojni krog traja pri 15 oC 48 dni, pri 20 oC 22 dni, pri 25 oC 15 dni in pri 30 oC 12 dni. Cvetlični resar ima v rastlinjaku 11 do 15 generacij na leto, samica pa odloži v povprečju od 20 do 40 jajčec. Odrasle samice ne začnejo odlagati jajčec takoj. Če imajo na voljo cvetni prah je lahko število odloženih jajčec precej višje. Na prostem je škodljivčevih generacij manj. Pod 9,5 oC oz. nad 34 oC se ne razmnožuje ali umre. V povprečju živijo osebki Frankliniella occidentalis Perg. 21 dni. Kot škodljivca na prostem ga omenjajo v sredozemskem delu Španije.

VARSTVO

Kemično varstvo je zahtevno, saj se lahko zaradi majhnosti škodljivec skrije v različne odprtine na gostiteljskih rastlinah, kjer ga ne dosežejo kapljice škropiva. Poleg tega je za vrsto značilen hiter pojav odpornosti (rezistence) na različne insekticide. Širjenje škodljivca v rastlinjakih lahko omejimo z nekaterimi rutinskimi ukrepi integriranega ali varstva (zatiranje plevelov - npr. Stellaria media, navadna zvezdica - v rastlinjakih, saj na njih lahko prezimi kot imago). Uporaba kemičnih sredstev za varstvo rastlin naj bi služila le kot dopolnilo ukrepom rastlinske higiene. Med pomembne naravne škodljivce cvetličnega resarja uvrščamo predstavnike rodov Orius, Geocoris, Nabis, vrste Amblyseius barkeri in Neoseiulus cucumeris in druge.

Za monitoring (načrtno spremljanje številčnosti) cvetličnega resarja uporabljamo svetlo modre lepljive plošče, ki so se v svetu izkazale za najbolj specifične za tega škodljivca.

 

Besedilo: Stane Trdan, BF-Agronomija

New Page 1
FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za zdravstveno varstvo ratlin